Gönderen Konu: E-Taşınır Projesi  (Okunma sayısı 1254 defa)

Çevrimdışı E-Okul

• KURUCU
  • Deneyimli Üye
E-Taşınır Projesi
« : 31 Ekim 2008, 09:54:39 »

MEB Başöğretmen Salonu'nda projenin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Çelik, bir ülkenin sahip olduğu gayrimenkuller kadar taşınırlarının da önemli olduğunu belirtti. Bugüne kadar MEB'in sahip olduğu bütün fiziksel altyapının tespit edildiğini, bu bilgilere artık rahatlıkla ulaşabildiklerini kaydeden Bakan Çelik, şimdi de taşınır malzemelerin tespitinin yapıldığını anlattı. Çelik, başta meslek okulları olmak üzere tüm okullarda ''katrilyonluk servet bulunduğunu'' ifade etti.

MEB'in büyüklüğü itibariyle devletin yüzde 40'ını oluşturduğunu anlatan Bakan Çelik, bazı okulların ardiyelerinde eski olduğu gerekçesiyle kullanılmayan malzemeler bulunduğunu kaydetti. Bakan Hüseyin Çelik, "Bunu yapmaya hakkımız yok. Bütün okulların ardiyeleri boşaltılsın diye milli eğitim müdürlerimize talimat verdim" dedi.

"Devletin hesabını kitabını bilmesi gerektiğini" ifade eden Bakan Çelik, "Kişi, hesabını kitabını bilmediği zaman nasıl iflasa giderse, devlet de hesabını kitabını bilmediği zaman iflasa gider" diye konuştu.

Demirbaşların hepsinin kayıt altına alındığını ifade eden Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugünlerde kriz rüzgarları esiyor. Sayın Başbakan ve bütün ekonomiden sorumlu arkadaşlarımız 'Evet dünyada bir kriz var. Bundan hiç etkilenmememiz söz konusu değil ama tedbirlerimizi aldık, en az zararla bunu atlatacağız' dediği zaman bazı beyzadeler, bundan rahatsız oluyor. Bir ülkenin başbakanı, maliye bakanı, ekonomiden sorumlu bakanı başka ne desin? 'Biz altüst olacağız' mı desinler? Bu, sadece halka verilmiş bir züğürt tesellisi değil. Bunlar halkın gözünün önünde olan şeylerdir. Temennimiz budur ama hesabımızı kışa göre yapalım, yaz çıkarsa bahtımıza..."

MEB'in her şeyinin kamuya, dolayısıyla millete ait olduğunu belirten Bakan Çelik, bunlar konusunda millete hesap vermeyi sorumluluk kabul ettiklerini söyledi.

Bakan Çelik, Bakanlığın bugüne kadar yaklaşık 50 adet e-proje uygulamaya koyduğunu, böylece hem çevre açısından hem zaman açısından tasarruf sağlandığını anlattı.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Öztürk ile Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı da projeye ilişkin bilgi verdi.

E-Taşınır Projesi, "okulların, ihtiyacı olan araç gereçler ile çeşitli malzemeleri elektronik ortamda talep etmesini" öngörüyor. Bütün malzemelerin kayıt altına alındığı projeyle "malzemelerin depoda bekletilmesine ve gereksiz araç-gereç alımına son verilmesi" amaçlanıyor.

"Devlet malının kaybolma riskinin sıfıra indirildiği" belirtilen proje kapsamında, bir okulda fazla durumdaki malzeme, sistem üzerinden ilana çıkarılacak ve ihtiyacı olan okula aktarılacak. Taşınırlarla ilgili her türlü hareketlilik merkezden izlenecek.

Bu sistemi şu anda 42 bin eğitim kurumunun kullanmaya başladığı kaydedildi.
EOkul.Gen.Tr