E-Okul Sistemi
> 4+4+4 Eğitim Sistemi

20 soruda eğitim sistemi! 4+4+4

(1/1)

E-Okul:
012 - 2013 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulacak olan 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili velilerin ve okurlarımızın aklına takılan tüm sorulara yanıt verildi.

Esra Ardıç'ın haberi

İşte, yeni öğretimsisteminin akıllarda bıraktığı soru işaretlerinin yanıtları...

Önümüzdeki dönem hangi ay ve yıl doğumlular okula başlayacak?

66 ayı dolduran çocukların okula gitmesi zorunlu olacak. 60-66 ay arasındaki çocuğunu okula göndermekse velinin isteğine bağlı olacak.

Kayıtlar ne zaman?

Çocuklar 2012-2013 eğitim öğretimyılına 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Birinci sınıfa başlayacak çocukların kayıtlarıysa haziran ayında, adrese dayalı nüfus sistemine göre gerçekleşecek. Veliler başvuru için okula dilekçe verecek. Ancak çocukların bulundukları semtteki okullara kaydı yapılacak. Özel okullarda ise ilk kez okula başlayacak olan öğrencilerin kayıtları daha önce de olduğu gibimayıs ayının üçüncü haftasından bu yana devamediyor.

Veli çocuğu okula göndermek istemezse ne olacak?

66 ayını dolduran çocuğunu veli okula göndermezse ceza alacak.

Veliye verilecek ceza nedir?

Okula göndermediği her gün için 15 TL artı 500 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Çocuğun gelişimi aile tarafından yeterli görülmüyorsa ya da 66 aydan küçük çocuklar okula gönderilmek isteniyorsa ne yapılacak?

Eğer veli 60-66 ay arasındaki çocuğunu okula vermek isterse çocuk gelişimuzmanlarına danışarak okula verebilecek. Çocuğun gelişiminin uygun olmadığı durumlarda Milli EğitimBakanlığı’na (MEB) bağlı gelişimuzmanlarından rapor alınması gerekecek.

Seçmeli dersler nasıl, kaçıncı sınıfı kapsayacak?

Seçmeli dersler öğrenci 4. sınıfı bitirip ikinci 4 yıla, yani ortaokula geçtiğinde başlayacak. Öğrenci ortaokul ve lise öğrenimi süresince seçmeli derslerden birini alacak. Okullarda talebe göre seçmeli ders sınıfları oluşturulacak.

Seçmeli ders öğrencinin ortalamasını etkileyecek mi?

MEB, seçmeli derslerin öğrencinin yıl sonu başarı notuna etki edip etmeyeceğini yönetmelikle belirleyecek. Mevcut sistemde seçmeli dersler not ortalamasına etki ediyor. Ancak bakanlık, öğrenci seçtiği derslerden “başarılı” ya da “başarısız” olarak değerlendirilecek diye düzenleme yapabilir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git