Gönderen Konu: Öğretim Yılı Açılış Konuşması (Öğrenci)  (Okunma sayısı 11142 defa)

Çevrimdışı E-Okul

• KURUCU
  • Deneyimli Üye
Öğretim Yılı Açılış Konuşması (Öğrenci)
« : 29 Mayıs 2008, 16:23:25 »

Sayın Okul Müdürüm,

Saygı Değer Öğretmenlerim,

Kıymetli veliler,

Ve Sevgili Arkadaşlarım,

Okulumuzun açılış merasiminde huzurunuza bu okuldan mezun olup fen lisesini kazanmış bir öğrenci olmanın gururunu, sevincini ve mutluluğunu sizlerle paylaşmak üzere çıkmış bulunuyorum.

Sevgili öğrenci kardeşlerim,

Sizlerin de şu an benim hissettiğim mutluluğu ve sevinci yaşamak istediğinizden eminim. Sizden bir adım önde olmam hasebiyle, tecrübe ve gözlemlerimden hareketle sizlere naçizane tavsiye ve telkinlerde bulunmak istiyorum.

Bana göre başarı; azmin, sabrın ve gayretin meyvesidir. Hayatta başarılı olmak istiyorsanız, bunun birinci şartı büyük hedefler tayin etmek ve bu hedeflere varabilmek için plan ve programlar yapmaktır.  Unutmayın ki DESCARTES’ın dediği gibi  “Plansız çalışan kimse, ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer.

Başarılı olabilmenin ikinci şartı, sürekliliktir. Sürekli öğrenme gayreti içerisinde olmak ve öğrendiklerini tekrarlamaktır. Çünkü bizler uzun soluklu bir koşunun müsabıklarıyız. Yarış bitene kadar dur durak yoktur. Hayat devam ettikçe yarış  da devam ediyor demektir. Değişen sadece yarış kulvarıdır. Bir Çin atasözünde dendiği gibi: “Öğrenme, akıntıya karşı yüzmek gibidir, ilerlemediğiniz takdirde gerilersiniz.” Bir diğer deyişle ilerlemezseniz gerilersiniz, gerilerseniz yarışı kaybedersiniz.

Başarılı olmanın üçüncü şartı çok çalışmaktır. Eğer bugünkü hayallerimizin ve ümitlerimizin hayal olmasını istemiyorsanız buna mecbursunuz. Ünlü yazar Balzac “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir.” diyor. Bizlere yaraşan da efendilik olsa gerek.

Başarılı olmanın dördüncü şartı, çok yönlü olmak ve hayatımızdaki dengeleri sağlıklı bir şekilde kurmaktır. Çok yönlü olma ile kastım, ihtiyaçlarımızın değişik olmasıdır. Verimli ders çalışabilmek için kitap okumaya, uyumaya, spor yapmaya, eğlenmeye, müzik dinlemeye, hatta gezmeye, sinemaya gitmeye bile ihtiyacımız vardır. Yalnız, ders çalışmak gaye, diğerlerinin de vasıta olduğunu asla unutmayalım. Bunun yanında beslenme, uyku,  güven, moral ve benzeri dengeleri de sağlıklı bir şekilde kurmalıyız.

Saygı değer veliler,

Çocuklarınızdan beklediğiniz başarıyı onların tek başına kazanacağını düşünmeyin. Olara başarılı olabilmeleri için imkân tanıyın. Maddi ve manevi desteğinizi asla onlardan esirgemeyin. Onların en çok ihtiyaç duydukları şey, yalnızlıklarını ve sıkıntılarını paylaşmanızdır. Onları bu uzun ve çetin yolda yalnız bırakmayın ki ilerideki başarılarına da ortak olabilesiniz.

Saygıdeğer öğretmenlerim,

Sizler birer mumsunuz. Bizler bugün etrafa ışık saçıyorsak bunu sizlerden aldığımız feyze borçluyuz. Bu feyzi bizden sonraki öğrencilerinizden de esirgemeyeceğinizi biliyorum. Çünkü sizler “Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.” sözündeki felsefeye inanmış insanlarsınız.

Sayın Okul Müdürüm,

Saygı Değer Öğretmenlerim,

Kıymetli veliler,

Ve Sevgili Arkadaşlarım,

Sabancı İlköğretim Öğretim Okulunun bir üyesi olmak ayrıcalıktır. Çünkü bu eğitim yuvası yetiştirdiği başarılı öğrencileriyle ün kazanmıştır. Bu haklı ünün bundan sonra da devam edeceğine olan inancım sonsuzdur. Öğrenci kardeşlerimizin bu bayrak yarışında bizden devraldıkları bayrağı asla geçilmeden, hatta rakiplerine fark atarak zaman kulvarında hedefe taşıyacaklarını biliyorum. Sözlerimi burada bitirirken eğitim yarışında Sabancı İlköğretim Okuluna başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

Bir Mezun Öğrenci
EOkul.Gen.Tr