Gönderen Konu: İks Sık Sorulanlar  (Okunma sayısı 1224 defa)

Çevrimdışı E-Okul

  • KURUCU
  • Deneyimli Üye
  • *****
  • İleti: 644
İks Sık Sorulanlar
« : 02 Nisan 2012, 21:28:16 »

İKS ve modüllerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları…
1- Sisteme giriş yaparken rolümüz ne olacak?
CEVAP:
-Sınıf öğretmenleri ve 6-7-8.sınıflarda sınıf rehber öğretmenleri kendi sınıflarına ait sistem tarafından seçilen öğrenci ve velilerin sisteme giriş yapmalarından sorumludurlar. Öğrencilerin uygun bir zamanda bilgisayarlar ile okuldan sisteme giriş yapmalarını sağlamak zorundadırlar.
-Velilerin kendi şartlarına uygun olarak evde, okulda ya da anket yoluyla giriş yapmalarını sağlamalıdırlar.
2- Öğrencilerin bilgisayarı yok, nasıl dolduracaklar?
CEVAP: Tüm öğrencilerin sisteme okuldan giriş yapması gereklidir. Öğrenciler okuldaki bilgisayarlar aracılığı ile, sınıf/şube rehber öğretmeninin  rehberliğinde veri girişi yapabileceklerdir.
3- Öğrenciler sisteme girdiği zaman tek oturumda tüm soruları cevaplayıp bitirmek zorunda mıdır?
CEVAP: Öğrenciler için bütün soruları tek oturumda cevaplamak yorucu olabilir. Sistemin açık olduğu süre içinde öğrencilerin  girdiği veriler sistem tarafından kaydedilir, bir başka oturumda sistem baştan değil, öğrencinin kaldığı yerden açılır.
4- Benim yazdıklarımı ilçe, il milli eğitim müdürleri görecek mi?
CEVAP: İlgili makamlar (İlçe MEM,İl MEM, MEB İGM) mevcut durum girdilerini görebilecekler ancak algısal yarar düzeyi sorularına ait cevapları göremeyecektir.
5-Seçilen çocuklar ve velilerden bazıları kendilerinden kaynaklı bir sebeple anket doldurmaz ise ne olur?
CEVAP: Anket doldurmaz ise %+5, -5 opsiyon olduğu için sonucun güvenirliği değişmez ve çocuğun girmemesi durumu tutanakla belirtilir.
6- Veliye hiçbir şekilde ulaşılamazsa ne yapılması gerekir?
CEVAP: Veliye hiçbir şekilde ulaşılamaz ise  çocuk ile ilgilenen kişi veli olarak veli yerine giriş yapacaktır.
7- Velilerin okula getirilmesi gerekiyor mu?
CEVAP: Veliler şifreleri ile evlerinde sisteme girebilecekledir. Evlerinde bilgisayar yok ise okullarda girebileceklerdir. Okula ulaşma güçlüğü olan veliler için ise rubrikler okulca anket tarzına çevrilecek ve üzerine çocuğun TC kimlik no’su yazılarak evde cevaplanması istenecektir.
8- Kaynaştırmaya tabi olan çocuklarımız da veri girişlerine katılacak mı?
CEVAP: Kaynaştırmaya tabi olan çocuklar sistem tarafından seçilmişlerse  sınıf/şube rehber öğretmeni yardımıyla veri girişlerine katılacaktır.
9- Okuryazar olmayan veliler veri girişini nasıl yapacak? Okuryazar birinin yardımı olacak mı? Okur yazar biri yoksa veri girişi nasıl yapılacak?
CEVAP: Okuryazar olmayan velilerin veri girişi evde  okuryazar olan biri tarafından anket doldurma yoluyla doldurulabilir. Evde okuryazar biri yoksa okulda OGYE’nin belirlediği bir öğretmen yardımıyla veliye veri girişi yaptırılır.
10- Öğretmen, veli ve çocuklara ait algılanan yarar ölçeklerini  görebilecek miyim?
CEVAP: Öğretmen, veli ve çocuklar ait algılanan yarar düzeyi verilerini  göremezsiniz, sistemde gizlilik esastır.
11- Çocuklar okullarıyla ilgili olan ancak kendilerini ilgilendirmeyen (örneğin: taşıma ve servis gibi) soruları da yanıtlayacak mı?
CEVAP: Sorular okul tiplerine uygun olarak sistem tarafından açılacaktır. Bundan dolayı çocuklar, okulun özelliği ile ilgili her soruyu cevaplayacaklardır.
12- Bazen bir veli birden çok çocuk için değerlendirme yapmaktadır. Bu neden böyledir?
CEVAP: Sistem örnekleme giren çocuk sayısı kadar veli sayısını belirleyecektir. Bir okulda bir velinin birden çok çocuğu olabilir. Bu sayıyı eşitlemek için sistem bazı velilerin iki ve daha çok kere sisteme veri girişi yapmasını isteyecektir.
13- Kaydedilen verilerin yeniden düzeltmesi nasıl olacak?
CEVAP: Veriler girildikten sonra hiçbir değişiklik yapılamayacaktır.
14-Seçilen öğrenciler ve velilerden bazıları kendilerinden kaynaklı bir sebeple anket doldurmaz ise ne olur?
CEVAP: Anket doldurmaz ise %+5, -5 opsiyon olduğu için sonucun güvenirliği değişmez ve öğrencinin girmemesi durumu tutanakla belirtilir.
15- Bazen bir veli birden çok öğrenci için değerlendirme yapmaktadır. Bu neden böyledir?
CEVAP: Sistem örnekleme giren öğrenci sayısı kadar veli sayısını belirleyecektir. Bir okulda bir velinin birden çok öğrencisi olabilir. Bu sayıyı eşitlemek için sistem bazı velilerin iki ve daha çok kere sisteme veri girişi yapmasını isteyecektir.
EOkul.Gen.Tr