Gönderen Konu: Temel İlkeler  (Okunma sayısı 1004 defa)

Çevrimdışı E-Okul

• KURUCU
  • Deneyimli Üye
Temel İlkeler
« : 02 Nisan 2012, 21:27:21 »

İlköğretim Kurumları Standartları aşağıdaki temel ilkelere dayanarak geliştirilmiştir:

a) Temel odağı ve merkezi çocuktur.

b) Eğitim sisteminin temel hedefleriyle tutarlıdır.

c) Çocuk haklarını ve dayandığı ilkeleri yansıtır.

d) Çağdaş eğitim ve gelişimsel yaklaşımın uygulamaya yansıtılmasına aracılık eder.

e) Toplumsal cinsiyete, dezavantajlı çocukların eğitim ve gelişim hakları ile uygulamalarına duyarlıdır.

f) İlköğretim kurumlarının, çocuğun sağlıklı gelişimi ve eğitimini sağlamadaki yeterliliklerini ve bunların geliştirilmesini temel alır.

g) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’ nün görev kapsamındaki kurum tiplerine ve hizmet türlerine duyarlıdır.

h) Müfredat Laboratuar Okulları ve Planlı Okul Gelişimi, Öğrenci Merkezli Eğitim, Okulda Performans Yönetimi, Öğretmen Yeterlikleri ve Okul Temelli Mesleki Gelişim, Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarını kapsar ve çocuk odaklı olarak bütünleştirir.

i) İlköğretim kurumlarına odaklıdır.

j) İlköğretim kurumlarının görev, yetki ve sorumluluklarıyla örtüşür.

k) İlköğretim kurumlarının eğitim-öğretim, yönetim uygulamalarının çerçevesini değil, gelişim için bir taban ve temel sunar.

l) Okula çocuktan doğru bakarak, hizmet alımı ve hizmet sunumu arasında bütünleştirici bir katalizördür.

m) Hizmetler, süreçler, yöntemler; çocukların eğitimlerine, gelişimlerine ve yaşamlarına olan destek ve katkısı oranında anlamlı birer araçtırlar.

n) Öz-değerlendirmeye dayalı olarak izleme ve geliştirme temelinde kullanılır.

o) Yerel ve bölgesel farklılıkların ötesinde, ulaşılacak sonuçlar açısından ortak bir temel ve taban oluşturur.

p) İlköğretim kurumları için durum saptama, ihtiyaçları belirleme, kaynakları yönlendirme ve kurumsal gelişime yönelik operasyonel bir araçtır.

q) Okulların politika üreten merkezler haline gelmelerini hedefler.

r) Yapılan denetim sonuçlarına göre tavsiye ve telkinlerde bulunmakta kullanılır.

s) Okullar arası iletişim ağlarını güçlendirerek, okullar arası dayanışmanın arttırılmasına yönelik bir araçtır.
EOkul.Gen.Tr