Gönderen Konu: APU Nedir? Ne işe Yarar? Örnek APU sitem? GPU, CPU, APU arasındaki farklar?  (Okunma sayısı 1538 defa)

Çevrimdışı karındeşenjag

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 7
  • E-Okul

GPU, CPU ve APU son senelerde PC'lerle beraber en çok andığımız terimler arasında. Kısaltmalarla aranız iyi değilse bu terimler kafanızı karıştırmaktan öteye gitmiyor olabilir. Ancak bu terimler hakkında bilgiye sahip olmanız, bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamanızı kolaylaştıracağı gibi, bir sonraki PC alışverişinizde de size yardımcı olabilir.

CPU nedir?

Merkezi işleme birimi yani CPU, bilgisayarınızın tüm temel işlemlerini hesaplayan bir birimidir. Türkçede işlemci olarak adlandırılan CPU'nun olmadığı bir bilgisayar çalışmayacaktır.

Yoğun hesaplama gerektiren uygulamalar, oyunlar ve fiziksel hesaplamalar, CPU'ların gücünün en çok öne çıktığı alanlardır. Tek çekirdekli işlemciler 1.0GHz saat hızında çalışabildiği gibi, 4.0GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli güçlü CPU'larda bulunmaktadır. Intel işlemcilerde bulunan Hyperthreading teknolojisi, 4 çekirdeği sanal olarak 8 çekirdeğe çıkararak işlemcinizden en yüksek performansı almanıza yardımcı olur.

GPU nedir, CPU'dan ne farkı var?

GPU'lar, yani grafiksel işleme birimleri, en çok videolarda ve ekranınızda çizilen grafiklerde kullanılır. GPU'suz bilgisayarlar çalışabilse de böyle bir bilgisayara monitör bağlayamazsınız. Bu tür GPU'suz PC'ler (genellikle sunucular) uzak bağlantı ile yönetilmektedir.

GPU'lar, bazen anakartınıza entegre edilmiş bir çip olarak, bazen ise ayrı bir PCI-Express kartı olarak karşımıza çıkarlar.

CPU ve GPU arasındaki fark ise, GPU'ların grafiklerle ilgili işlemler için optimize edilmiş olmasıdır. GPU içerisinde bulunan çekirdek sayısı, üreticisine göre değişir. Nvidia, daha az çekirdekle daha fazla güç sunmayı tercih ederken, AMD'nin çözümleri genellikle daha fazla çekirdek içeriyor. Örnek vermek gerekirse, uç nokta bir Nvidia kartında 68 çekirdek, AMD ekran kartında ise 1.500 çekirdek bulunuyor.

AMD'nin APU'ları
"Hızlandırılmış işleme birimi"nin kısaltılmışı olan APU'lar, CPU ve GPU'yu bir araya getiren çiplerdir. Bu şekilde çiplerin birbirlerine daha yakın olması ve daha uygun maliyetle daha hızlı iletişim kurmaları amaçlanmaktadır.

APU'lar yüksek grafik performansı bekleyen kullanıcıların beklentilerini karşılamasa da orta seviye işler için (oyunlar dahil) fazlasıyla tatmin edici bir performans sunarlar. AMD'nin CPU ve Radeon grafik birimini birleştirerek meydana getirdiği APU'lar bugün, laptop'lar, alt seviye masaüstü PC'lerde ve mobil cihazlarda kullanılıyor.


Örnek APU Sistem

İşemci: Amd A10-7870K
Anakart: Asus A68HM-K
Ram(Bellek):  G.Skil 8GB RipjawsX Kit 2400MHz CL11
Ekran Kartı: Dahili Radeon R7 GPU
Depolama: WD 3.5″ 1TB Caviar Blue 7200 RPM
Kasa: Cooler Master Elite RC-430
Güç Kaynağı: Kasaya Dahil 500W
Monitör: Viewsonic 21.5″ VA2261