Gönderen Konu: MEB Tefbis Projesini Ertelemelidir  (Okunma sayısı 1985 defa)

Çevrimdışı E-Okul

  • KURUCU
  • Deneyimli Üye
  • *****
  • İleti: 644
MEB Tefbis Projesini Ertelemelidir
« : 16 Haziran 2011, 09:49:28 »

Bakanlık birimleri her ne kadar TEFBİS üzerinde uzun zamandır çalışıldığını ve projenin kullanıma hazır olduğunu belirtmiş olsalarda, bunun bu şekilde olmadığını hep beraber gördük.

Bakanlık TEFBİS üzerindeki sorunları, aksaklık ve eksikleri gidermeli ve projeyi ondan sonra kullanıma sunmalıdır. Bu haliyle bir çok eksiği olan bu sistemin kullanılabilirliği yoktur. Sistemin yazılımsal eksikliği haricinde sunucu yetersizliği gibi teknik sorunlarında var olduğu görülmekte, Projenin kullanımına dair organizasyon eksiklikleri görülmekte ve bu haliyle sistemin işleyişinin mümkün olmadığı açıkça ortadadır.

Bu sistemi kullanacak olan, bu işin arazisinde olan kitle yazılımcı arkadaşlar değil, okul yöneticileridir. Dolayısıyla bu sistemin geniş katılımlı ve uzun süreli bir beta aşaması olmadan apar-topar duyurusunun yapılıp, altında Milli Eğitim Bakanı’nın imzasıyla sistemin derhal kullanımına başlanmasının istenmesi büyük bir hata olmuştur.

Hala mebbis’te şifreleri görünmeyen okullar, mevcut şifreleriyle sisteme giriş yapamayan kurumlar, portal üzerinde yazılımsal hatalar var ise gecenin 3ünde siteden Service Unable hataları alınıyorsa bu sistemin bu haliyle hayata geçmesi – işlemesi mümkün değildir.

MEB, sistemdeki hataları gidermeli, sunucu alt yapısını genişletmeli ve uygulamayı geniş kapsamlı bir katılım ile uzun vadeli beta yayına sokmalı ver ardından sistemi uygulamaya koymalıdır.
EOkul.Gen.Tr