Gönderen Konu: SEÇMELİ DERS LİSEDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR  (Okunma sayısı 2097 defa)

Çevrimdışı E-Okul

  • KURUCU
  • Deneyimli Üye
  • *****
  • İleti: 644
SEÇMELİ DERS LİSEDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR
« : 03 Haziran 2012, 17:51:32 »

Öğrenci seçmeli derslerden birini seçmek zorunda mı?

Öğrenci seçmeli derslerden birini seçecek. Bu din ağırlıklı dersler olabileceği gibi sosyal ve fen bilimine yönelik dersler de olabilecek. Öğrenci ortaokulda spor seçmeli dersini tercih ettiyse lisede de aynı dersi seçmek zorunda olmayacak. Lisede tercihini değiştirebilecek.

Öğretmen yoksa ne yapılacak?

Belirlenecek seçmeli dersleri verecek öğretmen kadrosu okul idarelerince belirlenecek.

Lise son sınıfa geçen öğrenci de isterse Kuran-ı Kerim’i seçmeli ders olarak alabilecek mi?

Bu yıl lise 1. sınıfta okuyan öğrenci, gelecek yıl yenilenen sistemle istediği seçmeli dersi seçebilecek. Lise son sınıfa geçen öğrenci için de bu kural geçerli.

“Hz. Peygamberimizin Hayatı” seçmeli dersinde diğer peygamberler de işlenecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle diğer peygamberlere ait dersler de farklı din derslerini seçen öğrencilere okutulacak. “Hz. Peygamberimizin Hayatı” dersinde Hz.Muhammet ele alınacak. MEB, dersin içeriğine diğer peygamberlerle ilgili bilgiler de koyabilecek.

Farklı din ve mezhepler için de seçmeli ders konulacak mı?

Farklı dinlere ait seçmeli dersler de okutulacak. Alevilik, Hıristiyanlık, Musevilik gibi farklı din ve mezheplerin eğitimi talep doğrultusunda verilecek. Bu dinlere ilişkin seçmeli derslere bakanlık yönetmelikte atıf yapacak. 

Farklı din ve mezheplere ait dersi verecek öğretmen var mı?

Örneğin Aleviliğe ait seçmeli derste Alevilik öğretisine hâkim dini bilgisi ve pedagojik yeterliliği olan isimler de seçmeli ders verebilecek. Bakanlık ilahiyat fakültelerindenmezun olan öğrencilerin diğer dinlere ilişkin de ders verebileceği görüşünde.

Çocuklar Kuran dersinde abdest alacak mı?

Hayır. Abdest almak zorunlu olmayacak.

Kızlar başını örtecek mi?

Kız öğrenciler bu derslerde başını örtecek.

Meslek liselerinin ek puanının kaldırılması nasıl etki edecek?

Düzenleme en çokmeslek lisesinde okuyan “okul birincilerini” etkileyecek.Meslek lisesi kökenli adaylara kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen artı puan uygulamasına son verildi. Eski uygulamadameslek lisesi öğrencileri kendi alanlarında tercih yapmaları halinde sınav puanlarına en çok 20 puan ekleniyordu. Bu uygulama 2012- 2013 eğitimöğretimyılındameslek lisesine başlayacak öğrencileri kapsayacak.
EOkul.Gen.Tr