Gönderen Konu: Lys TARİH TESTİ DEĞERLENDİRMESİ  (Okunma sayısı 2083 defa)

Çevrimdışı E-Okul

  • KURUCU
  • Deneyimli Üye
  • *****
  • İleti: 644
Lys TARİH TESTİ DEĞERLENDİRMESİ
« : 29 Haziran 2011, 12:34:31 »

TARİH TESTİ DEĞERLENDİRMESİ
2011 LYS Tarih testi soruları beklenildiği gibi öğrencileri fazla zorlamadı. Sorular tarih dersi müfredatına uygun sorulmuştur. Tarih testinde herhangi bir hatalı soru yoktur. Sorularda ayrıntılı bilgi verilirken seçeneklerde güçlü çeldiriciler konulmamıştır. Bundan dolayı soruyu dikkatli okuyan öğrenciler rahatlıkla doğru seçeneğe ulaşabilmektedir. 2010 LYS Tarih sınavında 10 tane YGS tarzı soru sorulmuştu. 2011 LYS’de ise 2 tane YGS tarzı yorum sorusu sorulmuştur. Geçen seneye göre tarih soruları daha kısa olduğu için muhtemelen adaylar süre yetiştirememe sorunu yaşamamıştır.
COĞRAFYA TESTİ DEĞERLENDİRMESİ
2011 LYS Coğrafya testi soruları 2010 LYS sorularındaki gibi soru metni uzun ve çözümleri vakit alan sorulardan oluşmuştur. Sorular uzun olmasına rağmen genel olarak kolaydı. Seçici 2-3 soru vardı. Soruların konu dağılımları 2010 LYS deki konu dağılımına benzerdi. Ancak bu yıl ülkelerle ilgili soru sorulmamıştır. Sorular bilgi ağırlıklı yorum gerektiren sorulardı.
Coğrafya testinde sorulan Türkiye’de bitki türleri ve organik tarımla ilgili sorular orta öğretim müfredatında olmamasına rağmen yorumla yapılabilecek sorulardı. Benzer şekilde MEB kitaplarında bulunmayan bilgiler ışığında soru soruldu, yine de bu sorular yorum yapılarak çözülebilecek sorulardı.
FELSEFE GRUBU TESTİ DEĞERLENDİRMESİ
2011 LYS Felsefe Testinde sorulan soruların tümü müfredata uygun olarak sorulmuştur. Müfredat dışında soru sorulmamış olup, sürpriz diyebileceğimiz soru bulunmamaktadır. Sorular genel olarak zor olmayıp, beklenen düzeylerde gelmiştir.
Psikoloji ve sosyoloji soruları günlük hayatla hikayelendirilerek ilişkilendirilmiş paragraflardan oluşmuştur. Bu durum da soruların okunmasını ve algılanmasını kolaylaştırmış, soruları akıcı kılmıştır.
Kaynak : Fem Rehberlik Servisi
EOkul.Gen.Tr